Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań

Adres: Lotników Alianckich 45, 68-100 Żagań, Polska.
Telefon: 684784994.
Strona internetowa: muzeum.zagan.pl
Specjalności: Muzeum wojny, Atrakcja turystyczna.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach, Toaleta, Restauracja, Odpowiednie dla dzieci.
Opinie: Ta firma ma 1083 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.7/5.

📌 Lokalizacja Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum Lotników Alianckich 45, 68-100 Żagań, Polska

⏰ Godziny otwarcia Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum

  • Poniedziałek: Zamknięte
  • Wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • Czwartek: 10:00–16:00
  • Piątek: 10:00–16:00
  • Sobota: 10:00–16:00
  • Niedziela: 10:00–16:00

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum

Muzeum Obozów Jenieckich, znajdujące się w Żaganie na Adresie: Lotników Alianckich 45, 68-100 Żagań, Polska., jest fascynującym miejscem dla wszystkich interesowanych w historii powstań i obozów przemyśłowych, zwłaszcza tych związanych z II wojną światową. Telefon: +48 684 784 994 pozwala na szybką kontakt.

Informacje Warto Znać:

  • Adres: Lotników Alianckich 45, 68-100 Żagań, Polska.
  • Telefon: 684784994
  • Strona internetowa: muzeum.zagan.pl.
  • Parking: Dostępny dla osób na wózkach.
  • Wejście: Dostępne dla osób na wózkach.
  • Toaleta: Dostępna.
  • Restauracja: Istnieje.
  • Dla dzieci: Odpowiednie warunki.

Specjalności Muzeum:

Muzeum oferuje wydajne pozycje na temat historie wojny i życia pod obozemieniem. One zaznaczające aspekty to:

  • Bogata kolekcja ekspozycyjna, w tym informacje na tle tablic, które obejmują proces kopania tuneli.
  • Ekscytująca atrakcja turystyczna, w tym przejeźdźcie kolumny w podziemnym tunelu, choćFilm założony w początku zdjęcia może być nie oznaczony na nowo.

Opinie i Ocena:

Średnia opinia: 4.7/5 na stacji Google My Business.

Zagrawiona wieloma recenzjami, Muzeum Obozów Jenieckich jest uznawane za warto zwisywane miejsce. Według opisów, muzeum posiada wiele ekspozycji i interaktywnych elementów, które umożliwiają szczegółowe zrozumienie historii obozów przemyśłowych. Jednakże, warto uwzględnić, że niektóre atrakcje mogą być nieaktualne, co może wymagać dodatkowego zwiedzania do uaktualnienia doświadczenia.

Rekomendacja:

Jeśli planujesz wizytę w Żaganiu, zalecamy wizytę Muzeum Obozów Jenieckich. Zadbajcie o kontakt z przezedzym w numerze telefonowym, aby zapoznać się z dostępnymi usługami i określić najlepszy czas wizyty.
Zapewnijcie się również przyjść z zacieczką lub pozwolić na parkowanie w bezpiecznym miejscu, gdyż Parking: jest dostępny.
Muzeum jest odpowiednie dla wszystkich wieków i oferuje warunki pryżny dla dzieci, więc jest idealne do wspólnej wizyty rodzinnej.
Warto także zobaczyć Stronę internetową: muzeum.zagan.pl, gdzie będziesz mógł znaleźć dodatkowe informacje i zakupić bilety online, jeśli desejszę to znaleźć przydatne.
Nie włącz myśli na trening Skorzystaj z możliwości kontaktu poprzez stronę internetową, aby upewnić się, że masz wszystkie odpowiednie informacje przed wizytą.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Obozów Jenieckich - uczestnictwo w tym projekcie edukacyjnym i historii jest bezzałognie wartościowe.

👍 Recenzje dla Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
Izabela S.
5/5

Muzeum posiada dużo eksponatów. Z tablic informacyjnych można dowiedzieć się m.in. jak przebiegał proces kopania tuneli. Niestety brak terminala, płatność tylko gotówką. Film wyświetlany na początku zwiedzania ma już kilka lat, mógłby zostać odświeżony. Na zewnątrz można przejechać się kładką w podziemnym tunelu

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
kasiakropka371
5/5

Muzeum Obozów Jenieckich znajduję się na terenie byłych obozów. W główny budynku muzeum zakupicie bilety. Na początek do obejrzenia jest film a następnie bardzo ciekawa wystawa. Aktualnie w muzeum zobaczycie min. dokumentację dotyczącą Stalagu i powojennych procesów, zdjęcia, wspomnienia jeńców, przedmioty ich codziennego użytku, a nawet wykonane w obozie wytwory rzemiosła. Jest makieta obozu oraz odtworzona cela jeńców oraz umundurowanie i wiele osobistych pamiątek. Obok stoi barak 104 czyli Stalag Luft 3, który jest częścią tego Muzeum i znajduje się w odtworzonym baraku jaki stał na terenie obozu jenieckiego. Są tam do obejrzenia cele więzienne.
A przed muzeum jest wieża strażnicza oraz rekonstrukcja części tunelu jakim uciekli więźniowie, (do którego można wejść). Ponadto możecie udać się do miejsca gdzie znajdował się tunel Hary, którym uciekli więźniowie oraz dalej na cmentarz i miejsce pamięci tych którzy podjęli się ucieczki.

W latach 1939-1945 w Żaganiu (niem. Sagan) funkcjonowały dwa niem. obozy jenieckie. Pierwszym z nich był wybudowany w 1939 roku Stalag VIIIC. Obóz zarządzany przez Wer..cht był przeznaczony dla szeregowych i podoficerów wojsk lądowych. Na początku w stalagu przetrzymywano prawie 7000 Polaków. W styczniu 1944 roku w obozie przebywało około 16.000 jeńców, głównie Francuzów i Anglików. W maju 1942 r. powstał Stalag Luft 3 – obóz jeniecki dla oficerów lotnictwa alianckiego.
Pod koniec wojny w obozie przebywało ponad 10 tysięcy lotników Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i Sił Powietrznych Armii USA (USAAF). Do największej ucieczki doszło w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Uciec udała się jedynie trzem jeńcom, zaś pozostałych 73 uciekinierów zostało ujętych w wyniku ogólnokrajowej obławy. W rezultacie zginęło 50 ujętych jeńców, w tym 6 Polaków. Finał żagańskiej ucieczki rozegrał się w 1947 r. w Hamburgu przed trybunałem wojskowym. Wydarzenie to doczekało min. ekranizacji filmowej. W 1963 r. nakręcono film „Wielka Ucieczka” ze Stevem McQueenem i Charlesem Bronsonem w rolach głównych.

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
Ślonski K. U. B.
5/5

Miejsce historyczne w którym powagę trzeba zachować zbiory z życia jeńców wojennych wprawdzie można się zapoznać z ich danymi jak historią lecz to tylko namiastka tego co w tym miejscu się działo nakręcony film w wersji kinowej daje cząstkowe pojęcie
Warto zobaczyć to smutne miejsce zapoznać się z ucieczką jeńców która miała miejsce
Tunel super oznaczony w autentycznym miejscu z ilustracjami i opisem
Polecam ⭐⭐⭐⭐⭐tylko dla tego że jest zadbane opisane i pełne szacunku miejsce

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
dawid B.
5/5

Gorąco polecam, niewielkie muzeum ale ma w sobie pasję i przyjemną atmosferę. Można obejrzeć miejsce obozów na byłych terenach niemiec. Pani obsługująca bardzo miła, wprowadziła nas w dobre nastawienie swoją aurą. Miejsce "wielkiej ucieczki" dlatego też można zobaczyć miejsce prawdziwego tunelu ucieczkowego. Przy siedzibie muzeum super ekzpocyja wzorowana na tunelu ucieczkowym. Warto wejść i zobaczyć tunelu, robić wrażenie a jest murowany a nie tak jak prawdziwy w ziemi zabezpieczony prowizorycznymi szalunkami.

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
Bogdan K.
5/5

Bardzo fajne i ciekawe historycznie miejsce. Warto się zapoznać z historią tego właśnie miejsca. To tu miała miejsce największą podczas II Wojny Światowej ucieczka jeńców alianckich. Uciekli ich ponad siedemdziesięciu. Tylko sześciu z nich udało się dotrzeć do Szwecji. Pozostałych złapano a 50 z nich zamordowano . Wśród tej 50 było sześciu polskich lotników. Dziś upamiętnia ich mural na ścianie muzeum. Koło budynku muzeum stoi replika baraku z którego był tunel o nazwie Harry i którym właśnie uciekli. W miejscu gdzie był orginalny by barek są tylko ślady jego wyrysu. Jest też zarys tunelu i zaznaczone miejsce gdzie wychodzili na powierzchnię. Polecam.

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
Mariusz K.
4/5

Każdy zainteresowany II wojną światową powinien odwiedzić to miejsce. Wojna to nie tylko pola bitew. Ekspozycja może nie jest wielka ale jest wiele ciekawych eksponatów. Na plus ekipa na miejscu bardzo miła i pomocna! 😀

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
Krzysztof
5/5

Bilety tylko gotówka.na miejscu można kupić pamiatki(gotówka)niesamowite miejsce.wspaniale artefakty więźniów.jest co oglądać jeżeli ktoś się interesuje historią.pani przy kasie bardzo miła i pomocna.

Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum - Żagań
Konrad K.
5/5

Przewodnik uprzejmy i bardzo zaangażowany.
Na miejscu prezentacja video i wyczerpujące informacje.
Polecam wszystkim jako niezbędną lekcję historii.

Go up