Papiernia - Żagań

Adres: 68-100 Żagań, Polska.

Specjalności: Obiekt historyczny.
Inne ważne informacje: Parking dostępny dla osób na wózkach, Wejście dostępne dla osób na wózkach, Zalecane kupno biletów z wyprzedzeniem.
Opinie: Ta firma ma 62 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.2/5.

📌 Lokalizacja Papiernia

Papiernia 68-100 Żagań, Polska

⏰ Godziny otwarcia Papiernia

  • Poniedziałek: Czynne całą dobę
  • Wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • Czwartek: Czynne całą dobę
  • Piątek: Czynne całą dobę
  • Sobota: Czynne całą dobę
  • Niedziela: Czynne całą dobę

Papiernia - Informacje Kluczowe

Jeśli szukać Obiektu Historycznego z specyjalnymi cechy jako papiernia, w Żagań (Adres: 68-100 Żagań, Polska) powinieneś zwrócić uwagę na Papierni z informacjami poniżej. Ta impresionująca struktura oferuje nie tylko miejsce do nabywania rękodzieła i materiałów do robót papierniczych, ale także dozbiera miejscem historycznego i kulturalnego.

Wskazówki i Informacje

  • Telefon: (Nie podany w podanych danych)
  • Strona internetowa: (Nie podana w podanych danych)
  • Kupno biletów: Zalecane jest kupno biletów z wyprzedzeniem, aby uniknąć przepływu.
  • Parkowanie: Parking dostępny dla osób na wózkach i Wejście dla osób na wózkach.
  • Opinie: 62 recenzji na Google My Business.
  • Średnia opinia: 4.2/5.

Charakterystyka i Wartości

Papiernia w Żagań to inteResująca atrakcja dla miłośników historii i rzemiosła. Jej historia i architektura sprawiają, że jest to miejsce, które warto zobaczyć, niezależnie od tego, czy poszukujesz tylko materiały papiernicze lub chcesz zrozumieć celownik regionu. Oto kilka wzmianoke na temat jej cech:

  • Obiekt historyczny, który przechwytuje uwagę zarówno mieszkańców Å»agańskich, jak i turystów.
  • Dostęp do parkowania dla osób na wózkach, co ułatwia dostęp dla wszystkich.
  • Przygotowanie do wizyty: Rekomendujemy kupowanie biletów z wyprzedzeniem, aby uniknąć przetlenienia się.

Jak Wybrać DÃtum i Godzinole

Zwróć uwagę na średnią opinię 4.2/5, co wskazuje na dobrą jakość usług i satysfakcję klientów. Jeśli masz wybor na wybór dnia i godziny, zawsze lepiej sprawdzić calendar internetowy lub kontakt z administracją, aby upewnić się, że wszystko będzie w porządku. Warto również pamiętać o przedmiotach do przygotowania, takich jak fotografować się na tym zabytkowym miejscu, jeśli planujesz podzielić się zdjęciami swoich doświadczeń z najbliższymi.

Podsumowanie

Papiernia w Żagań to żywy przykład, jak historia i kultura mogą być integrujone z dziełem wykonywanym w dzisiejszych czasach. Z przekroczeniem opisu podanych w celu ułatwienia zrozumienia, ta papiernia jest jednym z niezawodnych zajęć dla każdego, kto ceni historię i unikalność. Zawsze jest spodzbiazane, aby zwrócić uwagę na praktyczne wskazówki związane z wizytą, aby zachować dobrze twoje doświadczenie w tym obiekcie historycznym.

👍 Recenzje dla Papiernia

Papiernia - Żagań
kasiakropka371
3/5

Pozostałości fabryki papieru niestety są już zupełnie niedostępne. Teren ogrodzony jest od strony drogi (mostu) płotem. Największy z ocalałych budynków został zaadaptowany na magazyny. Pozostałe zabudowania fabryczne były już wcześniej częściowo wyburzone i aktualnie z powodu budowy na tym terenie elektrowni wodnej nie ma możliwości wejścia na teren byłych zakładów. Pozostałości Młynów Papierniczych można zobaczyć na wprost, z drugiej strony rzeki. Mimo wszystko warto zatrzymać się choć na chwilę, choćby ze względu na jego historię i ciekawostkę zawiązaną z tym obiektem.

Ciekawostka
W 1965 roku miejsce po dawnej papierni wykorzystano do nakręcenia scen z serialu „Czterej Pancerni i pies”, a dokładniej IV odcinka pt. „Psi pazur”. W odcinku tym załoga „Rudego” rusza z pomocą okrążonemu batalionowi Baranowa.

Niestety dawna papiernia stała się nie tylko scenariuszem do serialu, ale również miejscem tragicznych zdarzeń. Ze względu na liczne wypadki, w tym śmiertelne, w listopadzie 2000 roku podjęto decyzję o wysadzeniu ruin papierni. Jednak wyburzono tylko część należącą do miasta. Zabrakło pieniędzy na realizację całego zadania.

Historia
W 1669 roku książę żagański Wenzel Eusebius von Lobkovic założył nową papiernię. Produkowano w niej wysokiej jakości papier czerpany. Jako surowca używano szmat lnianych, a później także bawełnianych. W 1670 roku do zakładu wprowadzono nową maszynę, tzw. „Holendra”. Maszyna mieliła surowiec do postaci pulpy, przy pomocy noży umieszczonych w kadzi. Jako napęd maszyny służyło koło wodne.
Zakład w 1776 roku zostaje spalony, po czym w 1788 roku odbudowany przez Johanna Gottfrieda Altmanna. W czerwcu 1804 roku papiernia znalazła się pod wodą, na skutek powodzi. Szkody wyrządzone przez wodę były tak duże, że ówczesny król pruski Fryderyk Wilhelm III przyznał miastu darowiznę. Dzięki temu zakład szybko stanął na nogi. Od 1819 papiernia przechodzą w różne ręce. Właścicielami zostają kolejno Benjamin Gottlieb Altmann, Gotthelf August Dahme, Julius Spieg a po nim wdowa. Następnie Johann Gottfried Tamaschke a następnie Hermann Langer.
W 1916 roku nowym właścicielem młyna zostaje Willy Tamaschke. Powstaje wówczas zakład Saganer Papierfabrik Willi Tamaschke G.m.b.H. W 1919 roku wybuchł groźny pożar, w którym spłonął całkowicie młyn papierniczy oraz strawił sporą część fabryki. Tamaschke odbudował zakład, stawiając nowe hale oraz kotłownię. Była to teraz jedna z większych papierni na Śląsku z nowoczesnymi maszynami. W okresie międzywojennym firma specjalizuje się m.in. w produkcji worków do pakowania cementu i wapna. Po modernizacji powstaje fabryka z najnowocześniejszą technologią, zatrudniająca nawet do 400 osób. Zakład produkuje worki i torebki papierowe oraz substytut pergaminu.
W 1945 roku papiernia zostaje zajęta przez żołnierzy radzieckich. Wywieziono z niej wszystkie maszyny oraz sprzęt. Budynki wojnę przetrwały w nienaruszonym stanie. W jednym z nich znajdowała się później centrala nasienna.

Papiernia - Żagań
Rafał S.
5/5

Kultowe miejsce, tobtonkrecono 4. odcinek Czterech pancernych. Przeurocza Czerna, a obok relikty osady Piękna Dolina.

Papiernia - Żagań
Darek B.
5/5

Ruiny przedwojennej papierni w tej chwili trwa budowa elektrowni wodnej na Kwisie,teren fajny aby pomoczyć nogi ale chodzenie po ruinach stanowczo odradzam.

Papiernia - Żagań
Ul K.
3/5

Obecnie niedostępna. Plac budowy. Będzie elektrownia wodna. Kiedyś odwiedzane bardziej przez młodzież. Może nie będzie tak źle, bo nie burzą nic. Nadzieja jest,że jeszcze będzie można zwiedzić w nowej odsłonie

Papiernia - Żagań
Piotr G.
4/5

Ruiny przedwojennej papierni,obecnie niedostępne ze względów bezpieczeństwa ,położone w malowniczej okolicy. Otoczone zielenią i rzeka Czerną ciekawe miejsce spacerowe. W pobliżu pozostałości przedwojennej wioski Piękna Dolina zachowanym pomnikiem poległych żołnierzy z tej możliwości w czasie pierwszej wojny światowej.

Papiernia - Żagań
Pan K.
4/5

Interesujące miejsce, stały punkt spotkań młodzieży i poszukiwaczy wrażeń. W zasadzie to tylko malowniczo położona ruina, która lepsze chwile ma już za sobą, ale wciąż można tam odnaleźć postapokaliptyczną, twórczą inspirację. Uwaga na dziury, można wpaść 🙂

Papiernia - Żagań
Andy A.
3/5

Dawne miejsce w Żaganiu w którym kręcono Czterech Pancernych i psa. Podobno ma tam powstać hotel-spa, a w niedalekiej przyszłości obwodnica

Papiernia - Żagań
M H.
5/5

Kupa gruzu, teren nierówny, niebezpieczny. Miejsce imprez miejscowej młodzieży,klimat tworzą przepiękne graffiti na murach.

Go up